Szczecin Klucz w Wikipedii

Klucz (niem. Klütz) – osiedle Szczecina położone w południowo-zachodniej części dzielnicy Prawobrzeże nad Regalicą (Odrą Wschodnią) przy węźle autostrady A6 z drogą krajową nr 31 oraz torach linii kolejowej łączącej Szczecin z Gryfinem. Graniczy: z gminą Gryfino od zachodu i południa, z gminą Stare Czarnowo od wschodu, oraz z osiedlem Żydowce od północy, z którym tworzy wspólną Radę Osiedla Żydowce – Klucz.

Klucz, podobnie jak większość prawobrzeżnych osiedli, włączony został w 1939 r. w granice tzw. Wielkiego Szczecina. Jest częścią miasta z przerwą przez 3 powojenne lata (1945-1948), kiedy wchodził w skład ówczesnego powiatu gryfińskiego. W Kluczu mieszka obecnie ok. 1500 mieszkańców, należą do niego także mniejsze, prawie niezamieszkane osiedla Kluczewko i Radziszewko. Osiedle ma zabudowę typu willowego. Południowo-wschodnią część osiedla tworzą lasy Puszczy Bukowej i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Na Regalicy znajduje się duża wyspa Klucki Ostrów o pow. ok. 50 ha, na której znajduje się użytek ekologiczny z naturalnym zespołem roślinności łęgowej, jest ona oddzielona od osiedla Kanałem Kluckim. Tuż za rzeką, na Międzyodrzu, znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. Głównymi ulicami są (poza autostradą): Rymarska (droga krajowa nr 31) oraz Polarna (droga nr 119) w kierunku wsi Chlebowo, Wysokiej Gryfińskiej i Gardna. Komunikację z pozostałymi osiedlami zapewnia linia autobusowa 55 oraz PKS. W 2000 r. (?) zlikwidowana została stacja kolejowa "Szczecin-Klucz".

30 listopada 2005 GDDKiA rozpoczęła wykup ziemi pod budowę nowej drogi ekspresowej S3 oraz nowego węzła łączącego autostradę A6 z projektowaną S3. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na połowę roku 2007, a jej ukończenie - do końca 2009.