Historia Osiedla

Odkryli osadę sprzed 3 tysięcy lat

autor: Anna Gawriołek, źrodło: MM Moje Miasto

Fragmenty ceramiki, obrączkę z brązu, paleniska i szczątki ludzkie odnaleźli w Żydowcach archeolodzy. W sumie ok. 6 tys. obiektów. Dziś (23.05) skończyli prace.

Archeolodzy pojawili się z Żydowcach w związku z budową dwupasmowej drogi S3, która ma połączyć Szczecin z Gorzowem i dalej z resztą kraju. W trakcie prac naukowcy natrafili na ślady osady łużyckiej pochodzącej z V okresu brązu, czyli sprzed 800 lat p.n.e. Przez ponad pół roku archeolodzy przebadali ośmiohektarowe pole.

- Pracowały tu 4 ekipy, każda z nich miała do zbadania inny fragment terenu – mówi Piotr Anzel, kierownik badań na jednym z odcinków.

Praca naukowców nie poszła na marne. Udało im się znaleźć ok. 6 tys. obiektów.

- Są to głównie fragmenty ceramiki – mówi Anzel. – Znaleźliśmy także grób, w którym chowano zmarłych.

W trakcie prowadzenia prac naukowcy trafili także na ślady kultury nowożytnej. Głownie są to pozostałości po II wojnie światowej. Odnaleźli kilkanaście łusek, menażkę oraz elementy ubrań.

- W tym miejscu przebiegała linia frontu – tłumaczy Anzel. – Dzięki temu odnajdujemy tu obiekty pochodzące z 1945 roku.

Dziś archeolodzy kończą prace w Żydowcach. Od czerwca będą badać kolejny odcinek przeznaczony pod budowę drogi A3, tym razem pod Pyrzycami. Dokumentacja z ich pracy w Żydowcach trafi wkrótce do Miejskiego Konserwatora Zabytków. Znalezione obiekty zostaną przekazane do muzeum w Zielonej Górze.

Więcej zdjęć:

Czytaj też: